Вие сте тук

Юлиана Николова: Българското европредседателство може да се похвали с инициативата за Западните Балкани

сряда, 2 Май, 2018 - 15:48

До момента Българското европредседателство може да получи оценка 4,5. Това каза директорът на портал „Европа“ и фондация „Център за модернизиране на политики“ Юлияна Николова в интервю за предаването „12+3‘.

"Българското европредседателство може да се похвали с инициативата за Западните Балкани, предвид това, че повдигнахме интереса и това, че ЕК отново предложи Македония да започне преговори. Трябва да се стигне до решение, което да позволява започването на преговорите за Македония, т.е. да се реши въпросът с името. Трябва да направим така че Австрия, въпреки своя скептицизъм, когато приема председателството, разширението със Западните Балкани да остане траен приоритет. Започнатите инициативи трябва да имат такъв ангажимент от страна на Съвета – да бъдат довършени. Важно за това ще бъде срещата на 17 май, нейната организация, нейния успех", обясни тя.

Николова посочи и с какво Европредседателството ни не се е справило добре до момента: „Ако има нещо, за което да си "посипем главата с пепел", това е, че не успяхме да осигурим достатъчно нагледно това какво прави Съвета, за това какви решения взима, защото на страницата на Българското председателство можем да видим какви са неформалните срещи, можем да видим и програмата, културните събития, но не можем да видим успешните затворени досиета, които са се затворили по време на нашето председателство. Това е един пропуск, който няма да можем да компенсираме“.

Според Юлиана Николова България не се е подготвила достатъчно добре за Европейската младежка конференция: „Останах с впечатлението, че не сме си свършили работата, най-малкото поради това, че не сме осигурили дневния ред така че гласът на младите хора да бъде чут от политиците. Комисарят не е останал през целия ден. Идеята на тази инициатива е младите хора да формулират политически решения и да ги споделят с политиците, да бъдат чути и евентуално политиците да могат да почерпят идея от тях. Според това, което прочетох в медиите, не сме се справили добре. Оставям настрана алкохола и танцьорките. Ако сме нанесли щети, трябва да ги възстановим“.

Цялото интервю може да чуете тук.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.