Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.
Вие сте тук
Европейската сигурност е приоритетна цел за България и Великобритания
Великобритания е стратегически партньор в Европа, важен съюзник в рамките на НАТО и ценна страна по въпроси от регионален и глобален характер. Очакваме това да се запази и след решението на британския референдум. Това заяви министърът на външните работи Даниел Митов по време на разговора с британския си колега Борис Джонсън. Срещата се състоя в рамките на работното посещение на българския външен министър в Лондон.
Във фокуса на разговора бяха двустранните отношения в области от взаимен интерес като сигурност, миграционна криза, борба с тероризма, сътрудничество в рамките на НАТО, както и визията за бъдещето на ЕС след референдума в Обединеното кралство.
„Гарантирането на европейската сигурност е приоритетна цел за България и за Великобритания. Постигнахме съгласие за задълбочаване на сътрудничество в справянето с миграционните потоци и борбата с тероризма”, посочи в изказването си министър Митов. Той заяви, че Обединеното кралство оценява важността на защитата на българо-турската граница като първа външна граница на ЕС, а страната ни очаква солидарен подход за изграждането на капацитет за максимален контрол на границата и ефективна борба с нелегалната миграция и трафика на хора.
Сред темите на разговор бе и конфликтът в Сирия, хуманитарната криза в Алепо и нуждата от помощ в тази насока. Външните министри изтъкнаха необходимостта от съвместни усилия на страните от Европа, включително България и Обединеното кралство, за разрешаването на кризата и спазване на международното хуманитарно право.
По отношение на сътрудничеството в рамките на НАТО, министър Митов заяви, че британското правителство е поело ангажимент да участва в засиленото присъствие на НАТО по Югоизточния фланг в контекста на решенията от Срещата на върха на НАТО във Варшава, засягащи сигурността на източноевропейските страни-членки.
Министър Митов и министър Джонсън разговаряха и за бъдещите отношения на страните от ЕС с Великобритания след референдума в страната и задействането на процедурата по чл. 50. „За нас от основно значение е да се гарантират правата на българските граждани, които живеят и работят във Великобритания. Британското правителство работи върху изработването на мандат за преговори, тепърва предстоят разговори по темата като естествено статутът на нашите сънародници ще е основна част от този дебат”, заяви в рамките на срещата министър Даниел Митов.
ОСП: Говори науката
Платени публикации
Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“
Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.
Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.
Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.
В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.